13 maja
poniedziałek
Serwacego, Roberta, Glorii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Theophilos, przyjaciel Boga

Ocena: 0
2130
Oto blisko pięćdziesiąt lat po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, Łukasz – lekarz towarzyszący apostołowi Pawłowi w jego misyjnych podróżach, a zarazem historyk i teolog – porządkuje i spisuje przekazywane w ustnej tradycji i znajdujące się już we fragmentach na piśmie słowa i czyny Pana. Dzieło to dedykowane jest Teofilowi… Czyżby był to jakiś cieszący się autorytetem chrześcijanin-neofita greckiego pochodzenia, którego Łukasz chce umocnić w wierze? Być może. Niewykluczone jednak, że symboliczne imię – Theophilos, przyjaciel Boga, miły Bogu – sugeruje, że chodzi o każdego, kto chce poznać naukę Jezusa i według niej żyć.

Ten sam adresat umieszczony jest także na początku drugiego dzieła ewangelisty – księgi Dziejów Apostolskich. Ewangelia Łukasza przygotowuje wierzących do głoszenia Chrystusa Zmartwychwstałego, nie tając przed nimi trudności i kryzysów związanych z drogą uczniów Pana. Zapowiedź takich doświadczeń możemy dostrzec w czytanym w czasie liturgii w dzisiejszą niedzielę fragmencie Ewangelii, w którym bezpośrednio po prologu – z pominięciem całej „Ewangelii dzieciństwa” – następuje początek relacji z publicznej działalności Jezusa i Jego pierwszego w tej misji wystąpienia w rodzinnym Nazarecie. Możemy się tylko domyślać, jak ważne dla Jezusa było to spotkanie. Wprawdzie nauczanie w galilejskich synagogach przyniosło Mu już rozgłos, a nawet sławę, ale to dopiero w Nazarecie, po dłuższej nieobecności, miał spotkać się ze swymi ziomkami, świętując szabat w synagodze. Rozpoznawał bez trudu znajome twarze zebranych: krewnych, przyjaciół, kolegów z sąsiedztwa… Jeszua, syn Josefa, był wśród swoich. Kiedy jednak recytował zapisane w zwoju Izajasza wersety, z których wyłaniała się tajemnicza postać Proroka, namaszczonego przez Boga i posłanego, by – w mocy Bożego Ducha – wyzwalać, uzdrawiać i głosić miłosierdzie Pana, znający doskonale te słowa słuchacze po raz pierwszy usłyszeli je w taki sposób.

W ustach znajomego cieśli z rodzinnego miasta brzmiały zupełnie inaczej niż zwykle. „Dzisiaj wypełniło się to pismo, które słyszeliście” – zakończył Jezus. Za kilka chwil nazaretańska synagoga stanie się sceną zaskakującego dramatu. Żadna z Ewangelii nie wspomni już później, by Jezus kiedykolwiek jeszcze powrócił do swego miasta.

ks. Grzegorz Michalczyk
Autor jest duszpasterzem środowisk twórczych, rektorem kościoła św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie
Idziemy nr 4 (385), 27 stycznia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter