5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Traktat o Wielkim Poście

Ocena: 0
1076

Po niewątpliwym sukcesie wydawniczym, jakim była publikacja wywiadu-rzeki z kard. Robertem Sarahem „Bóg albo nic” Wydawnictwo Sióstr Loretanek wydało kolejną książkę prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „W drodze do Niniwy”.

Abp Henryk Hoser SAC, który przez kilka lat współpracował z kard. Sarahem w Kongregacji Ewangelizacji Narodów, w przedmowie do wydania polskiego napisał: „»W drodze do Niniwy« jest dobrym towarzyszem dla wszystkich, którzy pragną przeżyć Wielki Post świadomie i owocnie. Ukazuje głębię i bogactwo naszej wiary, wskazuje jej źródła, prowadzi w dobrym kierunku. Książki o treści tak bogatej i »gęstej« nie należy czytać szybko i pobieżnie. Nadaje się ona do modlitewnej praktyki rozmyślania, kontemplacji, poszerzenia inteligencji wiary. Przybliża do Boga »bogatego w Miłosierdzie«, usprawnia do miłości Boga i bliźniego”.

Dalej abp Hoser nazywa książkę „luźnym traktatem o Wielkim Poście”. Rzeczywiście, kard. Sarah, odwołując się do tekstów biblijnych czytanych podczas Wielkiego Postu, prowadzi nas przez ten okres roku kościelnego. Wskazuje, że jest to najlepszy czas na nawrócenie. Co zrobić, aby było ono autentyczne, abyśmy mogli na modlitwie i w Biblii odnaleźć na nowo Boga prawdy i miłości? Jaką stoczyć walkę, aby doprowadzić do śmierci w nas starego człowieka i przyoblec się w człowieka nowego? Jakie są najważniejsze zadania biskupów i prezbiterów w ich misji duszpasterskiej – to jeden z ważniejszych poruszonych w książce tematów. To do nich skierowane są mocne słowa: „Dziś lud Boży nadal wykrzykuje swój głód i swoje pragnienie do Mojżesza naszych czasów swoich biskupów i księży, nie domagając się od nich przemówień społeczno-politycznych czy listów pasterskich o prawach człowieka i o współczesnych demokracjach (…), lecz domagając się ostatniego i ostatecznego słowa Jezusa i nauczania Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”.

Autor przed wyjazdem do posługi w Stolicy Apostolskiej był arcybiskupem Konakry w Gwinei. Z lat 1997-2001 pochodzą publikowane w książce jego listy pasterskie z okazji Wielkiego Postu.

Bardzo cenną częścią pracy są proponowane do rozważania teksty świętych Leona Wielkiego, Atanazego, Cezarego z Arles, Jana Chryzostoma, Gaudencjusza, Efrema, Ambrożego, Jana Marii Vianneya, Augustyna i Cypriana. To perełki duchowości chrześcijańskiej.

Kardynał Sarah dedykuje książkę papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, „odważnemu świadkowi Jezusa Chrystusa, który każdego dnia nam potwierdza, że ścisłość intelektualna jest niezbędna w miłości, w wierze, w świecie przeżywającym wielki kryzys cywilizacji”.

Tygodnik „Idziemy” objął patronat medialny nad publikacją.

 

Kard. Robert Sarah, „W drodze do Niniwy”, przekład Agnieszka Kuryś, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2017, ss. 336

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter