11 grudnia
wtorek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej niż zwykłe "dziękuję"

Ocena: 4.78
573

– Każdy ma sto powodów do wdzięczności, także ten, kto ich nie dostrzega – mówi o. dr. Piotr Kwiatek OFMCap.

fot. arch. o. Piotra Kwiatka OFMCap

Z o. dr. Piotrem Kwiatkiem OFMCap, psychologiem i psychoterapeutą, rozmawia Iwona Budziak


Myślę, że jeśli zapytam o najkrótszą receptę, jak dobrze przeżyć czas Adwentu, a potem święta, usłyszę: we wdzięczności.

Tak, to prawda. Powiem więcej: wdzięczność jest sposobem na szczęśliwe, dobre życie we wszystkich jego wymiarach. Tylko trzeba ją praktykować.

Uczyć się bycia wdzięcznym?

Tak, bo wdzięczność nie jest wrodzona. Badania pokazały, że spośród dzieci, których nie wychowywano tak, by dziękowały za prezenty, miłe gesty, później tylko 7 proc. umiało wyrazić swoją wdzięczność, natomiast spośród tych, którym o tym przypominano, aż ponad 90 proc. ją okazywało.

Ale wdzięczność to o wiele więcej niż zwykłe „dziękuję”?

Oczywiście, to nie jest pojedynczy akt związany z chwilowym przeżyciem. Wdzięczność to postawa, jak mówią psychologowie, prospołeczna, która przynosi nam mnóstwo korzyści: wzmacnia relacje z innymi ludźmi i wartość siebie, poprawia samoocenę, przyciąga emocje pozytywne, uczy dostrzegać dobro, przekłada się na wzrost moralności zachowań. Jest sposobem pozytywnego przeżywania codzienności.

Jeśli jest tak, że wdzięczność generuje wartość dodaną do naszego życia, to dlaczego czasem tak trudno ją w sobie poczuć?

Bo mamy naturalną tendencję do zatrzymywania się przy negatywnych zdarzeniach, krzywdach, zranieniach, powracania do nich pamięcią. A gdy zdarza nam się coś dobrego – kupimy samochód, mieszkanie, awansujemy – szybko się do tego „lepszego” przyzwyczajamy; psychologia mówi o „adaptacji hedonistycznej”. Jednak dobrze wracać pamięcią do ważnych, nadzwyczajnych momentów w życiu, by po raz kolejny czerpać z nich radość, i wcale to nie będzie radość „historyczna”, bo doświadczymy jej w naszym „tu i teraz”. Takie pielęgnowanie w sobie wdzięczności i rozciąganie jej w czasie jest lekiem na nasze smutki związane z negatywnymi wspomnieniami i pomaga w intensywniejszym przeżywaniu relacji z innymi.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (687), 9 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -