9 czerwca
niedziela
Pelagii, Dominika, Efrema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książka o św. abp. Józefie Bilczewskim

Ocena: 4.5
513

Urodzony w Wilamowicach (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), inkardynowany na mocy święceń kapłańskich do ówczesnej diecezji krakowskiej przyszły święty odbył gruntowne studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie, Wiedniu, Rzymie i Paryżu. Po doktoracie uzyskał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim, a profesurę na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie przez dziewięć lat wykładał teologię dogmatyczną, dochodząc do funkcji rektora tej uczelni. W latach 1900-23 pełnił urząd metropolity lwowskiego.

Pod jego rządami ten Kościół lokalny przeżył głęboką metamorfozę religijno-społeczną. Arcybiskup rozpoczął na szeroką skalę budowanie świątyń (328 kościołów i kaplic), ustanowił 21 parafii i 96 filii parafialnych, był animatorem kultu Eucharystii, Najświętszej Maryi Panny i świętych, troszczył się o rozwój instytucji społeczno-religijnych, odznaczał się głębokim patriotyzmem, pracowitością i tolerancją. Zmarł w opinii świętości 20 marca 1923 r. we Lwowie. Beatyfikował go w 2001 św. Jan Paweł II, a w cztery lata później kanonizował Benedykt XVI.

Prezentowana książka zawiera kilkadziesiąt relacji bezpośrednich świadków jego życia. Wyłania się z nich człowiek o bogatej, a zarazem dojrzałej osobowości, wrażliwy na los najniższych warstw społecznych, duchowny dbający o poprawne stosunki z Kościołami innych obrządków katolickich na południowo-wschodnich Kresach RP, mąż stanu pielęgnujący i realizujący marzenia o niepodległej Ojczyźnie po okresie zaborów, realizator idei właściwie odczytanych z ówczesnych znaków czasu.

"Arystokrata ducha. Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860–1923) we wspomnieniach". Opracowanie, wstęp, przypisy, indeksy i wybór ilustracji ks. Józef Wołczański. Kraków 2023, ss. 513.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 czerwca

X Niedziela zwykła
Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony,
a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony,
przyciągnę wszystkich do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 2, 23–3, 6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Żeby filiżanki się nie potłukły
Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter