15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W przyszłym tygodniu nowe propozycje dot. pracy mediów w parlamencie

Ocena: 0
970

Nowe, kompromisowe propozycje dotyczące pracy mediów w parlamencie przedstawię w przyszłym tygodniu; do tego czasu dziennikarze odzyskują dostęp do Sejmu i Senatu na starych zasadach – poinformował w czwartek na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

fot. PAP/Jacek Turczyk

"Wracają 'stare' zasady pracy mediów w parlamencie" – napisał marszałek Senatu. Jak dodał, oznacza to, iż dziennikarze mają "swobodny wstęp" do Sejmu i Senatu, "na razie poza galerią sejmową".

"'Nowe', kompromisowe warunki przedstawię w przyszłym tygodniu" – zapowiedział Karczewski. Zaznaczył, że ma nadzieję, iż "wszyscy zainteresowani będą zadowoleni z tych propozycji".

Marszałek Senatu dodał, że w czasie przyszłotygodniowej konferencji odniesie się również do sprawy wstępu na sejmową galerię, która od 20 grudnia pozostaje zamknięta dla mediów. "Jestem przekonany, że będą to dobre wiadomości" – zapewnił.

Z kolei szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski poinformował, że dziennikarze wchodzą już do budynków parlamentu na starych zasadach; Straż Marszałkowska wydaje jednorazowe akredytacje. "Od dzisiaj dziennikarze wchodzą do budynków parlamentu na starych zasadach. Straż Marszałkowska wydaje jednorazowe akredytacje" – napisał Kowalski na Twitterze.

W połowie grudnia ub.r. upubliczniono propozycje zmian w zasadach pracy mediów w parlamencie. Według nich w budynku F, poza głównym gmachem Sejmu, miało powstać Centrum Medialne, które miałoby być kluczowym miejscem współpracy polityków z mediami. Według dotychczasowych zasad dziennikarze pracowali w budynku gmachu głównego, w którym odbywają się posiedzenia Sejmu. Ponadto miała m.in. powstać grupa stałych korespondentów parlamentarnych – każda redakcja miałaby możliwość wyznaczenia dwóch takich osób, pracujących na zmiany.

Plany te wywołały protest dziennikarzy i polityków opozycji, który doprowadził podczas głosowań 16 grudnia do blokady mównicy sejmowej. W tej sytuacji marszałek Sejmu Marek Kuchciński postanowił przenieść obrady do Sali Kolumnowej. Tam przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Zdaniem posłów opozycji, której przedstawiciele pozostają na sali obrad Sejmu od 16 grudnia – głosowania były nielegalne. Opozycja uważa, że 33. posiedzenie Sejmu nie zostało zakończone, tylko przerwane i domaga się powtórzenia głosowań.

Polityce PiS podkreślają, że podczas głosowań było kworum i wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem.

18 i 19 grudnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski dwukrotnie spotkał się z przedstawicielami mediów. Po spotkaniu 19 grudnia zapowiedział, że do 6 stycznia redakcjom zostaną zaprezentowane nowe propozycje dotyczące zasad pracy dziennikarzy w parlamencie. (PAP)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter