19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lizbona czeka

Ocena: 0
838

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2022 r. w Lizbonie. Przedstawiciele lokalnego Kościoła i mieszkańcy portugalskiej stolicy nie kryją w związku z tym radości oraz… obaw.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Informacja o przyznaniu Lizbonie organizacji kolejnych Światowych Dni Młodzieży ucieszyła większość Portugalczyków, zarówno tych związanych z Kościołem, jak i niewierzących. Jednym z pierwszych publikujących radosne oświadczenia o ŚDM był premier Antonio Costa, zadeklarowany agnostyk.

Mnogość korzyści dla Portugalii jako gospodarza imprezy wyliczał też zadeklarowany katolik, prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, który osobiście udał się do Panamy. Zanim jednak wyruszył w długą podróż, ktoś z jego najbliższego otoczenia wyszedł przed szereg, aby ujawnić poufną informację dotyczącą organizacji ŚDM w Lizbonie.

 

Historyczny falstart

Niemal na dwa miesiące przed ogłoszeniem przez papieża Franciszka gospodarza kolejnych ŚDM do światowej opinii publicznej przedostała się bowiem wiadomość, że w 2022 r. Ojciec Święty spotka się z młodymi z całego świata w Lizbonie. Autor przecieku, katolicki dziennikarz Antonio Marujo, nie zawahał się przed złamaniem niepisanej zasady milczenia przed ogłoszeniem miejsca następnych ŚDM. Twierdził, że zebrał wystarczająco dużo „sprawdzonych informacji”, m.in. z pałacu prezydenckiego.

– Kandydatura Lizbony nie miała godnych siebie rywali, jedynie Republikę Czeską i Szwecję. Od dawna było więc pewne, że Portugalia zorganizuje to spotkanie, po raz pierwszy w historii – wyjaśnił nam Antonio Marujo.

Przedwczesne rewelacje stołecznego dziennikarza nie spodobały się hierarchii portugalskiego Kościoła, która wypomniała Marujowi nielojalność i brak szacunku dla papieża. Rzecznik miejscowej Konferencji Episkopatu ks. Manuel Barbosa przypomniał, że sytuacja z wcześniejszym ujawnieniem miasta gospodarza ŚDM zdarzyła się po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii tej imprezy.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -