26 marca
wtorek
Larysy, Emanyela, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Soli Deo od trzydziestu lat

Ocena: 4.9
2117

Trzy dekady temu postanowili wyjść poza mury kościoła. ASK Soli Deo dba, by katolików było widać na warszawskich uczelniach.

fot. arch. Soli Deo

– Początek tej inicjatywie dała pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1987 r. – podkreśla Paweł Łatacz, jeden z założycieli Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo, wówczas student Wydziału Mechanicznego Technologicznego na Politechnice Warszawskiej. – Grupa studentów PW miała wspierać pracę Kościelnej „Służby Porządkowej” Totus Tuus. Wtedy poczuliśmy potrzebę zrobienia razem czegoś więcej.

– Chcieliśmy pokazać, że wartości, w które wierzymy, są piękne – mówi Wojciech Tymiński, na początku lat 90. przewodniczący koła terenowego Soli Deo na UW, wtedy student na Wydziale Geografii.

– Naród odradzał się we własnym państwie i to było dla nas ważne. Część z nas była związana z ruchem Rodzina Rodzin – wspomina Robert Wyszyński, jeden z pierwszych wiceprezesów Soli Deo, wówczas student socjologii na UW, potem wykładowca akademicki. – Włączyliśmy się w nurt sympozjów „Ojcowizna”, inspirowanych nauczaniem Prymasa Tysiąclecia. Stąd zaczerpnięta została nazwa stowarzyszenia, nawiązującą do zawołania kard. Wyszyńskiego Soli Deo per Mariam („Jedynemu Bogu przez Maryję”) – dopowiada Paweł Łatacz.

 

Dwie drogi

– Ustawa o stowarzyszeniach z 1988 r. dała szereg możliwości formalno-prawnych. Na tej bazie zaczęliśmy „knuć”. Czerpaliśmy inspiracje z przedwojennego Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej – wspomina Paweł Łatacz.

Bardzo szybko okazało się, że wizje reaktywacji SKMA są dwie. Według jednej nowe stowarzyszenie miało działać przy kościołach, bardziej na kształt duszpasterstwa akademickiego. Według drugiej środowisko Soli Deo chciało funkcjonować bezpośrednio na uczelniach, w łączności z Kościołem. Ostatecznie nie weszło w skład SKMA.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 9 (698), 3 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -