22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętość jest w spotkaniu człowieka z Bogiem! - abp Ryś na cmentarzu dla bezdomnych

Ocena: 4.5
681

Już po raz trzeci – w uroczystość Wszystkich Świętych – metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył wieczornej Mszy Świętej na cmentarzu dla osób bezdomnych  przy ul. Zakładowej 4, a po jej zakończeniu poprowadził procesję żałobną po cmentarzu.

Fot. x. Paweł Kłys

Świętość nie bierze się tylko stąd, że człowiek napnie duchowe muskuły i ćwiczy – sam się doskonali. Sam się nikt nie wydoskonali. Świętość jest w spotkaniu człowieka z Bogiem. To jest takie spotkanie oczy w oczy. Przyjmujemy Jego widzenie, ale też sami patrzymy na Niego i to nas zmienia

- mówił abp Grzegorz Ryś.

We wstępie do liturgii łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że obok – często spotykanych na tym cmentarzu grobów bezimiennych – dziś natrafił także na mogiłę, na której była ustawiona tabliczka z napisem – płody ludzkie – dzieci, które urodziły się martwe.

To jeszcze poszerza krąg naszej modlitwy – oczywiście nie ma potrzeby modlić się za te dzieci - gdyż one są w Bogu święte, ale tu na ziemi żyją ich rodzice, dla których śmierć każdego z tych dzieci z całą pewnością dla nich jest dramatem. Chcemy rozszerzyć nasze serca w tej modlitwie na tych, którzy przy takich grobach płaczą

– tłumaczył metropolita łódzki.

Krzyż to jest imię Boga. Krzyż to jest znak Jezusa Chrystusa. Każdy z nas ma to wypisane na czole i każdego z nas Bóg tak widzi. W każdym z nas Bóg widzi swojego syna, swoje dziecko. To jest nas największy tytuł do chwały – że Bóg w nas widzi odbicie swojego jednorodzonego Syna. Zawsze to mówię na tym cmentarzu, w czasie tej Mszy Świętej – dla Boga nie ma anonimowych ludzi, dla Boga nie ma kogoś, kto ma na imię NN. Bóg zna wszystkich po imieniu. To imię, pod którym Bóg zna każdego z nas, to imię Jego Syna.

– zauważył duchowny przywołując operte o liturgię Słowa Bożego pouczenie papieskie.

Nawet gdybyśmy tę najgłębszą prawdę o nas na wiele sposób przykryli, gdybyśmy ją zarzucili naszymi błędami życiowymi, naszymi grzechami, słabościami, złymi decyzjami. Czymkolwiek byśmy tej godności największej w sobie nie przykryli to Pan Bóg ma taki wzrok, że ciągle widzi w nas swojego jednorodzonego Syna

– mówił następnie abp Grzegorz Ryś, a kończąc homilię metropolita podkreślił:

Świętość nie bierze się tylko stąd, że człowiek napnie duchowe muskuły i ćwiczy – sam się doskonali. Sam się nikt nie wydoskonali. Świętość jest w spotkaniu człowieka z Bogiem. To jest takie spotkanie oczy w oczy. Przyjmujemy Jego widzenie ale też sami patrzymy na Niego i to nas zmienia.

Po zakończeniu Eucharystii metropolita łódzki poprowadził procesję żałobną po cmentarzu, która została  połączona z koronką do Bożego Miłosierdzia. Przy każdej z pięciu stacji łódzki pasterz po modlitwie postawił świecę na grobie, gdzie dziś było pusto.

Bardzo dziękuję wszystkim za wasze przybycie, obecność i wspólną modlitwę. Myślę, że ta modlitwa dla nas wszystkich jest ważna, gdyż ukazuje nam, że krąg tych ludzi, którzy są dla nas najbliżsi, z którymi jesteśmy spokrewnieni przez Krew Pana Jezusa – ta rodzina jest znacznie większa, niż się nam na co dzień wydaje!

– zauważył.

Coroczna Msza święta celebrowana w uroczystość Wszystkich Świętych na łódzkim cmentarzu dla osób bezdomnych to inicjatywa metropolity łódzkiego. Pierwsza Eucharystia była celebrowana 1 listopada 2018 roku. W ubiegłym roku, z uwagi na zamknięcie cmentarzy z powodu pandemii Covid-19, Eucharystia się nie odbyła, w tym roku jednak wspólna modlitwa ponownie zgromadziła wielu mieszkańców Łodzi.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter