13 czerwca
czwartek
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kijów grozi Kościołowi

Ocena: 0
1623
Zapowiedział to bowiem rząd w Kijowie, powołując się na „naruszenia ustawodawstwa ukraińskiego w zakresie wolności sumienia”, których jakoby „dopuszczają się przedstawiciele wspólnot religijnych, zwłaszcza UKGK, na stołecznym pl. Niepodległości przez cały grudzień ubiegłego roku i na początku stycznia br.”.

Po raz pierwszy w okresie niepodległej Ukrainy zabrzmiała groźba „powstrzymania działalności odpowiednich organizacji religijnych” – powiedział zwierzchnik tego Kościoła na konferencji prasowej w Kijowie.

Arcybiskup większy podkreślił, że Kościół nie bierze udziału w procesach politycznych, zarazem jednak nie może stać z boku, gdy jego wierni proszą go o opiekę duchową. Bycie razem z wiernymi jest obowiązkiem kapłana, co wypływa z samej misji Kościoła – przypomniał mówca. Zapewnił, że „Kościół nasz był zawsze wierny tej misji, którą powierzył mu Chrystus Zbawiciel i takim pozostanie również w przyszłości, niezależnie od jakichkolwiek pogróżek”.

Gdy brakuje dialogu między władzą a narodem, obywatele wierzący w Boga czują szczególną potrzebę zanoszenia modlitw o pokój i spokój w naszym państwie, o powstrzymanie przemocy oraz deptania godności i konstytucyjnych praw obywateli Ukrainy.
Ludzie na Majdanie zwrócili się do UKGK i innych Kościołów z prośbą, aby były one z nimi i razem z nimi się modliły – oświadczył zwierzchnik grekokatolików. Zwrócił uwagę, że „właśnie wtedy, gdy brakuje dialogu między władzą a narodem, obywatele wierzący w Boga czują szczególną potrzebę zanoszenia modlitw o pokój i spokój w naszym państwie, o powstrzymanie przemocy oraz deptania godności i konstytucyjnych praw obywateli Ukrainy”.

Abp Szewczuk zauważył również, że takie postępowanie duchownych, czyli bycie z wiernymi, jest ucieleśnieniem myśli wyrażonej przez papieża Franciszka w jego adhortacji Evangelii gaudium, że księża winni być razem z ludźmi.

Mówiąc o oficjalnym stanowisku UKGK wobec obecnej sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, władyka przypomniał, że przedstawiono je w całym szeregu oświadczeń. – Kościół nadal zastrzega sobie prawo oceniania sytuacji w kraju, gdy łamie się prawa człowieka i zasady moralności społecznej. Wynika to z prawa Bożego i znajduje odzwierciedlenie w społecznym nauczaniu Kościoła – stwierdził hierarcha greckokatolicki.

KAI
Idziemy nr 3 (435), 19 stycznia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter