2 czerwca
niedziela
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież o gender i homoseksualistach

Ocena: 0
1168

W czasie lotu powrotnego z Baku Franciszek wyjaśnił, dlaczego potępia teorię gender w szkołach, ale również dlaczego trzeba towarzyszyć osobom homoseksualnym i przybliżać je do Boga.

2016-10-03 09:39
st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Papież powiedział, że przyjął w Watykanie dziewczynę, która zmieniła płeć. Wśród celów nadchodzących podróży wymienił Portugalię, Indie i Bangladesz. Był pytany o bliski już konsystorz, na którym mianuje nowych kardynałów. Poruszył też kwestię relacji z Chinami.

W odpowiedzi na pytanie o duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych Franciszek wyznał, że jako kapłan, biskup i papież towarzyszył i towarzyszy takim osobom, starając się przybliżyć je do Boga. Stwierdził, że z pewnością Pan Jezus takich ludzi nie odtrąca. Jednocześnie stanowczo potępił wprowadzanie do szkół teorii gender, co ma prowadzić do zmiany mentalności społeczeństwa. – To jest kolonizacja ideologiczna – stwierdził. Natomiast w przypadku konkretnych osób wskazał na konieczność szczegółowego badania każdego przypadku, przyjęcia osoby, towarzyszenia, rozeznania i włączenia do Kościoła. Takie przypadki trzeba rozwiązywać tak, jak jest to możliwe, zawsze uwzględniając Boże miłosierdzie, prawdę, ale zawsze z otwartym sercem – powiedział papież. Dodał, że sam spotkał się z osobą, która zmieniła płeć.

Inne z pytań dotyczyło przyjęcia w Kościele osób rozwiedzionych. Franciszek podkreślił, że wszystko, co ma do powiedzenia w tej sprawie, można znaleźć w adhortacji „Amoris laetitia”. Tym niemniej jesteśmy dziś świadkami wojny światowej wypowiedzianej małżeństwu. Wskazał, że problemy małżeństw trzeba rozwiązywać, uwzględniając cztery kryteria: przyjmować rodziny zranione, towarzyszyć, rozeznać każdy przypadek z osobna i włączać w życie Kościoła. Papież podkreślił, że w adhortacji „Amoris laetitia” centralną rolę odgrywa rozdział IV, chociaż trzeba rozważyć i dyskutować cały dokument.

Papieża pytano też o to, kiedy kreuje nowych kardynałów oraz jakimi kryteriami będzie się przy tym kierował. Odpowiadając, Franciszek zaznaczył, że będą nimi podobnie jak poprzednio powszechność Kościoła, zaś data to albo koniec roku kościelnego, albo też początek przyszłego roku kalendarzowego.

Natomiast jeśli idzie o wizytę na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi z 24 sierpnia – Franciszek podkreślił, że będzie ona miała charakter prywatny, osobisty, pragnie bowiem mieć bezpośredni kontakt z ludźmi.

Kolejne pytanie dotyczyło przyszłorocznych podróży apostolskich. Papież zapewnił, że na pewno pojedzie do Fatimy w Portugalii, a także do Indii i Bangladeszu. Co do Afryki – wszystko zależy od sytuacji politycznej. Odnosząc się natomiast do relacji z Chinami, papież wskazał na małe, podejmowane już kroki współpracy, ale konieczna jest też cierpliwość.

Pytano też Franciszka o sprawę beatyfikacji zamordowanego 26 lipca przez fundamentalistów islamskich ks. Jacquesa Hamela. Odpowiedział, że konieczne jest normalne zbadanie świadectw i stwierdzenie, czy istnieją podstawy, by wynieść tego kapłana do chwały ołtarzy.

Nie brakowało pytań dotyczących sytuacji w rejonie Kaukazu – konfliktów między Armenią a Azerbejdżanem oraz Rosją i Gruzją. Franciszek wyraził przekonanie, że nie ma alternatywy dla szczerego dialogu, chyba że odwołanie się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Mówiąc natomiast o swoich wrażeniach z Gruzji, papież nie krył uznania dla wiary i bogactwa kulturowego tego narodu. Wielkie wrażenie wywarło na nim spotkanie z patriarchą Eliaszem II, którego określił mianem „człowieka Bożego”. Wskazał także na konieczność modlitwy katolików i prawosławnych za siebie nawzajem oraz ich wspólnej pracy charytatywnej na rzecz potrzebujących.

Jedno z pytań dotyczyło kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla. Papież podkreślił konieczność pamięci o ofiarach wojen, dzieciach, osobach chorych, bezbronnych, starszych. Inne z pytań odnosiło się z kolei do kampanii prezydenckiej w USA. Franciszek zaznaczył, że nigdy nie miał i nie ma zamiaru odnosić się do kampanii politycznej. Zachęcił wyborców, aby dobrze zapoznali się z programami kandydatów i po modlitwie, rozeznaniu podjęli decyzję zgodną ze swoim sumieniem. Jednocześnie podkreślił rolę Kościoła w budowaniu kultury politycznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 czerwca

IX Niedziela zwykła
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 2, 23 – 3, 6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Świętuj!



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter