30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paryż: jak będzie wyglądało ponowne otwarcie katedry Notre-Dame?

Ocena: 4.28333
749

Oficjalne otwarcie świątyni odbędzie się w sobotę 7 grudnia. Państwo, które jest jej właścicielem, przekaże ją w użytkowanie Kościołowi katolickiemu, zostaną „przebudzone” organy, które zabrzmią po raz pierwszy od 2019 roku, odbędzie się nabożeństwo zakończone poświęceniem katedry oraz odśpiewaniem „Magnificat” i „Te Deum”, na koniec zaś zostaną odprawione Nieszpory.

W niedzielę 8 grudnia odbędzie się poświęcenie ołtarza głównego katedry i zostanie odprawiona przy nim pierwsza Msza św. w odnowionej świątyni. A ponieważ „otwarcie Notre-Dame zasługuje na oktawę”, do 15 grudnia włącznie odprawiane tam będą uroczyste Msze św.

Abp Ulrich zaznaczył, że katedra „z pewnością nie jest największym kościołem w Paryżu” i nie ma w niej zbyt wielu miejsc. W uroczystościach grudniowych wezmą więc udział przede wszystkim osobistości życia publicznego, donatorzy, ekipy pracujące przy odbudowie, strażacy, którzy ratowali katedrę w czasie pożaru z 15 kwietnia 2019 roku, biskupi i przedstawiciele francuskich diecezji.

„Chcę, aby na otwarciu był obecny lud paryski” – zaznaczył abp Ulrich. Dlatego do uroczystości Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca 2025 roku potrwa „okres ponownego otwarcia Notre-Dame de Paris”, tak by jak najwięcej osób mogło powiedzieć: „byłem na otwarciu katedry”. Hierarcha zalecił, by w ramach tych wydłużonych do sześciu miesięcy obchodów paryskie parafie i diecezje paryskiej prowincji kościelnej organizowały pielgrzymki do odnowionej świątyni.

Wcześniej planowana jest peregrynacja figury Matki Bożej Paryskiej (Notre-Dame de Paris) do diecezjalnych sanktuariów. Dwa tygodnie przed ponownym otwarciem katedry figura ta, od czasu pożaru znajdująca się w kościele św. Germana z Auxerre (St-Germain-l’Auxerrois) koło Luwru, zostanie przeniesiona do Notre-Dame w procesji ulicami miasta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter