15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

To już 14 podróż zagraniczna Franciszka

Ocena: 0
876

Rozpoczynająca się 24 czerwca 14. podróż zagraniczna Franciszka wiedzie do Armenii, kraju położonego w Azji. Będzie to piąty wyjazd Ojca Świętego na ten kontynent, który tym samym wysunie się na pierwsze miejsce wśród tych, które odwiedził.

2016-06-23 18:39
tom, kg (KAI) / Warszawa, sg

Z 7 krajów, do których dotychczas przybywał, tylko na Filipinach katolicy stanowili większość mieszkańców. W pozostałych sześciu: Jordanii, Autonomii Palestyńskiej, Izraelu, Korei Południowej, Sri Lance i Turcji są oni mniejszością.

Jeśli doda się do tego Gruzję i Azerbejdżan, do których papież uda się w dniach 30 września-2 października, to w ramach 16 podróży zagranicznych aż 6 zaprowadzi go na największy kontynent świata. Po ponad trzech latach pontyfikatu widać, że Franciszek szczególnie go uprzywilejowuje, co tym bardziej zasługuje na podkreślenie, że chrześcijanie, zwłaszcza katolicy, są tam w mniejszości.

Już na początku pontyfikatu nowy papież powiedział: "Do Azji trzeba pojechać", ale dla wielu wydawało się to pustym frazesem. Tymczasem okazało, że dla Franciszka nadzieje związane z Azją to prawdziwie wielki projekt wizji Kościoła na przyszłość. Wracając w 2013 ze Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro do Rzymu powiedział: "Zostałem zaproszony do Sri Lanki, a także na Filipiny. Ale do Azji trzeba pojechać. Jest to ważne, bo Benedykt XVI nie miał czasu, aby tam pojechać. Udał się do Australii, a następnie odwiedził Europę i Amerykę, ale Azja...".

– Przyszłość Kościoła jest w Azji – powiedział papież Bergoglio filipińskiemu kardynałowi Louisowi Antonio Tagle. Rok temu kardynał przypomniał te słowa podczas wizyty w indyjskim mieście Bangalore i zaznaczył, że nie chodzi tu o wyróżnienie, ale jest to raczej „proroctwo i wielkie wezwanie”, a także wielka odpowiedzialność i „wielka misja”. Dodał, że katolicy w Azji misję tę traktują z wielką powagą, starając się znaleźć sposoby wniesienia swego wkładu w życie Kościoła na całym świecie w dziedzinie refleksji i konkretnych dzieł.

Filipiński purpurat zauważył również, że Kościół coraz bardziej przesuwa się ku Azji, Afryce i Oceanii. – Miejsca wielkiego cierpienia i bólu stały się środkiem ciężkości życia i refleksji Kościoła – zaznaczył arcybiskup Manili.

Franciszek odwiedził dotychczas następujące kraje azjatyckie: Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską (24-26 V 2014; w ramach 2. podróży zagranicznej), Koreę Południową (13-18 VIII 2014; 3.), Turcję (28-30 XI 2014; 6.) oraz Sri Lankę i Filipiny (12-19 I 2015; 7.) - łącznie 7 państw w czasie czterech podróży apostolskich poza Watykan i Włochy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter