18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jedność w różnorodności

Ocena: 5
643

Prostota myślenia binarnego wydaje się kusząca, ale to złożoność i subtelność sprawiają, że życie jest tak porywające.

fot. Anna Shvets | link

Życie nie jest czarno-białe. Algorytmy mogą nas karmić informacjami, które potwierdzają nasze przekonania, ale rzeczywistość to kalejdoskop barw, odcieni i tonów, tworzących bogatą paletę doświadczeń. Prostota myślenia binarnego może wydawać się kusząca, ale to właśnie złożoność i subtelność sprawiają, że życie jest tak porywające.

Spójrzmy na ludzi – niesamowity miks osobowości, gustów i potrzeb. Podobnie jak w kawiarni, gdzie barista codziennie spotyka się z różnorodnością zamówień, od intensywnej czarnej kawy po aksamitną latte z mlekiem sojowym i karmelem. W tej różnorodności kryje się piękno ludzkości. Starając się zrozumieć innych, musimy pamiętać, że każdy z nas ma swoją unikatową historię, która wpływa na nasze przekonania, preferencje i zachowania. To, co dla jednych jest jasne, dla innych może być zupełnie niezrozumiałe.

Nasze indywidualne historie i doświadczenia są jak niepowtarzalne odciski palców, które razem tworzą mozaikę ludzkiego doświadczenia. W tym bogactwie perspektyw kryje się potencjał do wzajemnego wzbogacania się i uczenia. Każda rozmowa, każde spotkanie to okazja do odkrywania nowych światów, do spojrzenia na znane rzeczy z innej strony, do zrozumienia, że różnorodność to nie zagrożenie, ale szansa. Kiedy słuchamy z zainteresowaniem, kiedy dajemy sobie czas na przemyślenie i zrozumienie innych punktów widzenia, rozwijamy w sobie zdolność do głębszej tolerancji i współczucia. To właśnie te wartości są fundamentem społeczeństwa, w którym każdy czuje się akceptowany i cenny.

To bogactwo różnorodności ma swoje źródło w Stwórcy, który pragnie je widzieć w swoich dzieciach w Kościele. Święty Łukasz opisuje to w dniu Pięćdziesiątnicy, mówiąc o ludziach z różnych narodów, którzy słyszeli wielkie dzieła Boże w swoich językach (Dz 2, 9-11). Święty Josemaría Escrivá, postać XX w., pisał o tym tak: „Zdziwiło cię, że aprobuję brak «jednolitości» w apostolstwie, w którym pracujesz. Wyjaśniłem ci więc: Jedność i różnorodność. – Powinniście różnić się między sobą, jak różnią się święci w niebie, gdyż każdy z nich jest wyjątkowy. – Ale też powinniście być do siebie podobni, jak podobni są święci, którzy nie byliby świętymi, gdyby nie utożsamiali się z Chrystusem”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter