21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski o H. Chrzanowskiej: była na pierwszym froncie niesienia pomocy

Ocena: 0
3394

– Niezależnie od wyzwań i tragicznych doświadczeń nie można tracić czasu, tylko robić wszystko, co się da, aby podnosić ducha narodu poprzez służbę, a ona była niewątpliwe w pierwszym froncie niesienia pomocy i ducha nadziei – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski podczas konferencji prasowej w Warszawie przed beatyfikacją sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej.

fot. Wikipedia, domena publiczna

Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że beatyfikacja służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej jest świętem nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Polski. – Kiedy patrzymy na jej życiorys to odnajdujemy wiele elementów wpisujących się w wielką, ale i tragiczną historię Polski XX wieku – mówił.

Metropolita krakowski przypomniał, że ojciec Hanny Chrzanowskiej zginął w obozie koncentracyjnym, a jej brat w Katyniu. – Niezależnie od tych tragicznych wydarzeń, wznosząc się ponad nie, od samego początku zaangażowała się w pracę wolontariuszki, współpracującym z Komitetem abp. krakowskiego Adama Sapiehy niosącym pomoc dla ofiar II wojny światowej – mówił.

Hierarcha podkreślił, że Hanna Chrzanowska oparła ostatecznie fundamenty swojej pracy pielęgniarskiej na wartościach, które można odnaleźć jedynie w chrześcijaństwie i tego uczyła swoje pielęgniarki przy wsparciu i błogosławieństwie Karola Wojtyły. – Kiedy na pogrzebie ją żegnał, mówił w Krakowie o tym, jak wielkie piętno wywarła i jak bardzo będzie jej brakowało, a jednocześnie mówił, jak potrafiła pokazać, co znaczyło być wierzącym człowiekiem w czasach prawdziwie trudnych – powiedział abp Jędraszewski.

Z kolei ks. Robert Tyrała, koordynator Komitetu Organizacyjnego Beatyfikacji Czcigodnej Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej zaznaczył, że do tej uroczystości przygotowywano się nie tylko pod względem technicznym, ale też duchowym. – Jedną z najważniejszych spraw było dotarcie do ludzi chorych. Na uroczystościach będzie ok. 300 osób poruszających się an wózkach – mówił. Zachęcając do jak najliczniejszego udziału, zaznaczył, że podczas beatyfikacji wierni będą mogli gromadzić się na błoniach, gdzie na specjalnych telebimach będą mieli możliwość śledzenia wydarzeń.

Helena Matoga, jedna z pielęgniarek, która uczyła się pod okiem Hanny Chrzanowskiej i wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym, zaznaczyła, że beatyfikacja ma wymiar ogólnopolski ze względu na to, że kandydatka na ołtarze była nauczycielką polskich pielęgniarek. – Przez 10 lat była redaktorem fachowego pisma. Nie było podręczników i to pismo spełniało wówczas warunki fachowego informatora. Były tam nowiny medyczne z całego świata – mówiła.

Matoga podkreśliła również udział służebnica Boża Hanny Chrzanowskiej w organizowaniu transportów i pomocy dla uczestników powstania warszawskiego. – Natomiast po wojnie Hanna natychmiast podjęła obowiązki w szkole pielęgniarskiej i zaczęła organizować nauczanie przedmiotu pielęgniarstwo domowe – mówiła. – Hanna postanowiła oprzeć opiekę o Kościół i to było dzieło miłosierdzia, które wpisało się w działalność charytatywną Kościoła krakowskiego – dodała.

Na zakończenie abp Jędraszewski podkreślił, że Hanna Chrzanowska była niewątpliwe świadkiem ważnej części historii Polski. – Niezależnie od wyzwań i tragicznych doświadczeń nie można tracić czasu, tylko robić wszystko, co się da, aby podnosić ducha narodu poprzez służbę, a ona była niewątpliwe w pierwszym froncie niesienia pomocy i ducha nadziei – mówił.

Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Zmarła 29 kwietnia 1973 r.

W 1998 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej. 1 października 2015 Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności jej cnót. Po zbadaniu okoliczności cudu za jej wstawiennictwem papież Franciszek zatwierdził 7 lipca br. dekret beatyfikacyjny służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.

Jej beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia, w przeddzień 45. rocznicy śmierci, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystościom będzie przewodniczył legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter