15 maja
środa
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wejdź do Księgi!

Ocena: 0
966

Żyjemy w kulturze obrazkowej pełnej zdjęć, memów, infografik i filmików. Zresztą od dawnych czasów wiedziano, że obrazy przemawiają do wyobraźni, a wizualizacje bardzo pomagają w zapamiętaniu wydarzeń, dat i innych informacji. Już w średniowieczu tworzono tzw. Biblie pauperum przedstawiające historie biblijne w sposób uproszczony i obrazkowy.

Czytając Pismo Święte, trudno nam osadzić przedstawione historie w konkretnym czasie i miejscu. Poszczególne księgi powstały bowiem w różnych okresach dziejów świata, dzielą je tysiące wieków, a przedstawione tam wydarzenia rozgrywają się w różnych miejscach na Ziemi. Z pomocą przychodzą atlasy biblijne, przewodniki i inne materiały pomocnicze.

„Wrota Biblii” gromadzą te materiały w jednej publikacji. Zawierają trzy rodzaje materiałów wizualnych pomocnych dla lepszego zrozumienia Pisma Świętego:

– chronologie historii zbawienia od Abrahama do dzisiejszych czasów,
– mapy najistotniejszych wydarzeń z historii ludu Bożego aż do pierwszej ekspansji Kościoła,
– grafiki objaśniające każdą z ksiąg tworzących Stary i Nowy Testament według kanonu katolickiego.

Otwierając „Wrota Biblii”, widzimy przebieg tras podróży misyjnych św. Pawła Apostoła, chronologię Starego i Nowego Przymierza na osi czasu czy schemat publicznego życia Jezusa z datami i krainami, w których nauczał. Bardziej wnikliwi czytelnicy zainteresują się grafikami przedstawiającymi to, z których wieków pochodzą manuskrypty poszczególnych rozdziałów ksiąg biblijnych.

Publikacja przeznaczona jest zatem zarówno dla wszystkich zainteresowanych zgłębianiem Pisma Świętego, jak i dla katechetów czy wykładowców. Książki nie wystarczy przekartkować, a obrazków pooglądać – każda strona zawiera mnóstwo graficznie przedstawionych informacji, które wymagają uwagi i zastanowienia się.

„To tylko wrota… Skarb jest w środku: w samym Piśmie Świętym” – mówi ks. Jesús Gil, jeden z autorów. Jest on kapłanem i doktorem teologii duchowości, a wcześniej jako świecki pracował w prasie jako dyrektor ds. graficznych i dyrektor artystyczny. Drugi autor jest doktorem teologii biblijnej, który pracował przy tworzeniu Centrum Turystycznego „Saxum” nieopodal Jerozolimy, pomagającego pielgrzymom pogłębić wiedzę o Ziemi Świętej poprzez różne zasoby multimedialne.

 


Jesús Gil, Joseángel Domínguez
Wrota Biblii. Materiały dla lepszego
zrozumienia Biblii: chronologie, mapy
i grafi ki dotyczące każdej księgi

Tłum. Katarzyna Chorzewska i Timothy O’Neill
Saxum International Foundation,
Rosikon Press
2022

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego
+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter