16 maja
czwartek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książki nadesłane - 15 grudnia 2013

Ocena: 0
2071
Wypowiedzi naszego Papieża: od 13 marca do Światowych Dni Młodzieży w Rio, od A do Z, od Abrahama do Żywych Kamieni. Fenomen Franciszka w alfabetycznym skrócie. Lektura jeszcze ciekawsza teraz, kiedy znamy już głęboką i ważną adhortację Evangelii gaudium. Alfabet Franciszka, pod red. Piotra Żyłki, Wydawnictwo WAM, Kraków 2013.
Nieraz podejmowaliśmy tematykę osób pogrążonych w śpiączce: dziś z radością rekomendujemy wspaniałe świadectwo włoskiej rodziny i jej przyjaciół, której syn Massimiliano po latach śpiączki – i pełnej miłości nieustającej pracy rodziny i rehabilitantów – wybudził się i wrócił do „zwyczajnego” życia. Cuda są, tylko trzeba chcieć je zobaczyć! Lucrezia Tresoldi, A teraz idę na Maksa, przekład – Krystyna Kozak, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2013.
Niestrudzony reporter znowu podąża śladami więzionych, gnębionych, szykanowanych bardzo młodych ludzi wyłapywanych przez UB za to, że chcieli wolnej Polski. Książka powstała na podstawie ponad stu relacji byłych więźniów karnego obozu. Wydanie drugie, jeszcze bardziej potrzebne. Mateusz Wyrwich, Łagier Jaworzno, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2013.
Pełne – ułańskiej, oczywiście – fantazji przygody tego wileńskiego oficera 13. pułku znałam w wersji opowiadanej przez jego córkę Jankę w naszych studenckich czasach. Teraz „wyskoczyły” w pięknie udokumentowanej wersji, z tą samą lekkością przekazu, uzupełnione przez nie tylko rodzinne fotografie. Dla miłośników współczesnej kawalerii lektura obowiązkowa. Grzegorz Cydzik, Ułani, ułani. Wspomnienia – gawędy – opowieści, Instytut Wydawniczy Erica i Wydawnictwo Tetragon, Warszawa 2013.
Kontrowersyjny brytyjski historyk David Irving wydał w 1973 roku opartą na dokumentach i rozmowach z uczestnikami wydarzeń sfabularyzowaną opowieść o nalocie brytyjskich eskadr bombowych w maju 1943 roku na zapory wodne w niemieckim Zagłębiu Ruhry. Czyta się z zapartym tchem. David Irving, Po nich przyszedł potop, przekład – Bartłomiej Zborski, Wydawnictwo Zona Zero, Warszawa 2013.
Rocznica stanu wojennego to dobra okazja, żeby pokazać niemal niezauważoną książkę o niemal zapomnianym, a głośnym niczym podziemna „Solidarność” antykomunistycznym ugrupowaniu ludzi młodych, których znakiem była odmowa służby w peerelowskiej armii. Bohaterowie książki, w tym Konstanty Radziwiłł, Jacek Czaputowicz, Piotr Niemczyk i Gwido Zlatkes są dziś aktywni na scenie politycznej czy społecznej. Młoda autorka zaczęła od pracy magisterskiej, wyszła świetna książka. Anna Smółka-Gnauck, Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu „Wolność i Pokój”, IPN, Warszawa 2012.

Idziemy nr 50 (431), 15 grudnia 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 17, 11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego
Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter