14 maja
wtorek
Bonifacego, Dobieslawa, Macieja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życiowe skrzydła

Ocena: 5
1369

Film „Poza światem” (ang. „Cast Away”) z roku 2000 to współczesna wersja „Robinsona Crusoe”. Różnica jest jedynie taka, że dzisiejszy rozbitek jest jeszcze bardziej ograniczony niż jego prawzór z angielskiej powieści. Autor „Robinsona” Daniel Defoe najprawdopodobniej wzorował się na prawdziwych losach Aleksandra Selkirka, szkockiego żeglarza, który na początku XVIII w. spędził cztery lata na wyspie Más a Tierra u wybrzeży Chile.

Bohater filmu Chuck Noland jest cenionym analitykiem i podróżuje po świecie, rozwiązując problemy wydajności dostawczej firmy FedEx. Samolot, którym leci, wpada w burzę i rozbija się na Pacyfiku, a on jako jedyny przeżywa i dociera do bezludnej wyspy. W pierwszych dniach kilka paczek FedExu wypływa na brzeg. Chuck otwiera większość przesyłek, zawierających mniej lub bardziej przydatne rzeczy. Nie narusza jednak tej, na której jest namalowana para skrzydeł anioła.

Scenariusz filmu szybko przeskakuje cztery lata. Chuck, dzięki swej systematyczności, wie, jaka jest najlepsza pora w roku, aby opuścić wyspę. Buduje tratwę, na którą zabiera nieotwartą paczkę FedExu. Po kilku dniach zauważa go załoga przepływającego tankowca. Po powrocie do cywilizacji Chuck dowiaduje się, że został uznany za zmarłego. Jego dziewczyna wyszła za mąż i ma córeczkę. Uznają, że nadal są w sobie zakochani, ale oboje wiedzą, że ona nie może porzucić swojej rodziny, i ze smutkiem się rozstają. On jedzie do Teksasu, aby zwrócić nieotwartą paczkę FedExu. Nie znajdując nikogo w domu, zostawia paczkę przy drzwiach, z notatką, że ta przesyłka uratowała mu życie. Odjeżdżając, zatrzymuje się na skrzyżowaniu. Pyta kobietę z przejeżdżającego pikapa, dokąd prowadzi każda z dróg. Gdy dziewczyna odjeżdża, Chuck zauważa skrzydła anioła malowane na tylnej klapie jej ciężarówki, identyczne jak na paczce, którą dostarczył. Film pozostawia zakończenie otwarte… Bardziej niż na fizycznym przetrwaniu scenariusz skupia się na zmaganiach bohatera z samotnością. To, co daje mu siły, to myśl o czekającej na niego dziewczynie. Skrzydła anioła namalowane na paczce są obrazem jego nadziei i walki o przetrwanie.

Nie będąc rozbitkami, wielu ludzi dziś mocno przeżywa syndrom wyrzutka. Ich izolacja wynika z wypadnięcia z gry przez utratę pracy, rozpad rodziny, chorobę lub inne życiowe porażki. Warto mieć czujne spojrzenie, aby dostrzec tych biednych „Robinsonów Trzeciego Tysiąclecia” i w miarę możliwości dodawać im życiowych skrzydeł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego
+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter