16 maja
czwartek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Licheń: w muzeum można obejrzeć poruszającą pamiątkę poznańskiego czerwca'56

Ocena: 0
390

63 lata temu, 28 czerwca 1956 r. zginął ubrany w tę właśnie koszulkę 13-letni Romek Strzałkowski- najmłodsza ofiara poznańskiego Czerwca'56 roku. Dziś ten eksponat – niemego świadka śmierci Romka – można zobaczyć w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC w Licheniu Starym, w Sali Drogi do Niepodległości.

„Nie wiadomo dokładnie, jak zginął Romek Strzałkowski, śledztwo trwa” – informuje Anita Rossa z licheńskiego Muzeum – „28 czerwca po godz. 9 rano wyszedł z domu przy ul. Kościuszki 104, żeby kupić kilka plasterków szynki na śniadanie. Po zakupy wysłała go mama. W kieszeni szarej koszulki miał banknot 5 złotowy. Po południu około godz.16 ktoś wezwał pomoc «do rannego», który znajdował się w garażach przy ul. Krasińskiego. Pielęgniarki odnalazły ciało Romka. Był ułożony na krześle i oparty o kij od szczotki. Jedna z pielęgniarek zauważyła na lewej piersi ofiary, w okolicy serca plamy krwi i ślady po kuli.”

28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu miały miejsce robotnicze protesty. Przerodziły się w walki uliczne, a władze komunistyczne użyły wojska do ich stłumienia. W czasie tych wydarzeń śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych zostało ponad 600. „Rodzicom Janowi i Annie Strzałkowskim próbowano wmówić, że ich syn zginął od kul demonstrantów. To było ich jedyne, długo wyczekiwane dziecko.”-dodaje Rossa.

„Pomyślcie o moim bólu, bólu matki za jedynym, ukochanym synem, moją radością i nadzieją (…) Patrząc na jasne główki Waszych dzieci wspomnijcie również mojego najdroższego Syna, aby niezapomniany przetrwał na zawsze w sercach wszystkich uczciwych ludzi na całym świecie, którym droga jest Wolność i Niepodległość.” – czytamy w liście matki Romka adresowanym do ks. J. Jarzębowskiego MIC, twórcy Muzeum znajdującego się obecnie w Sanktuarium.

Koszulka była wystawiana w muzeum w Fawley Court. Od 2010 r. można ją zobaczyć w Muzeum w Licheniu. Czasami wypożyczana jest jako depozyt do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Muzeum im. ks. Jarzębowskiego mieści się w budynku bazyliki, tuż nad zakrystią i zajmuje dwa piętra. Zwiedzanie jest bezpłatne. Placówka aktualnie otwarta jest od wtorku do piątku i w niedziele w godzinach 10-16 oraz w soboty: 10-18.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Środa, VII Tydzień wielkanocny
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 17, 11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego
Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter