19 maja
niedziela
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Debiuty w Koszalinie

Ocena: 0
1886
Kadr z filmu "Magdalena"

Autorzy tych utworów podejmowali rozmaite tematy, najczęściej związane ze współczesną problematyką obyczajową – relacjami młodzieży ze starszym pokoleniem itd. W sekcji pełnego metrażu jury nagrodziło „Zaślepioną” – zrealizowany w Wielkiej Brytanii film Katarzyny Klimkiewicz. Obraz ten wyświetlany jest już na ekranach kin studyjnych. Autorka podjęła tu modną obecnie problematykę konfliktów cywilizacyjnych w krajach zachodnich, wynikających z obyczajów wielkich społeczności muzułmańskich, które chcą w Europie żyć według zasad swojej religii, korzystając przy tym z wszystkich praw demokratycznych. Bohaterka filmu, elegancka i samodzielna Frankie, pracująca w koncernie zbrojeniowym, wdaje się w romans z młodym Algierczykiem, nie zdając sobie sprawy, że chłopak jest podejrzewany przez kontrwywiad brytyjski o związki z terrorystami. Prowadzi to do pytania o granice wolności obyczajowej i odpowiedzialności moralnej za swe czyny. W tym nieźle zrealizowanym i zagranym filmie problematyka ta została jednak zupełnie rozmyta.
Pośród zaprezentowanych w konkursie filmów interesująca wydała mi się pełnometrażowa fabuła „Magdalena”, zrealizowana przez młodego aktora i reżysera Mateusza Znanieckiego. Autor idzie wyraźnie pod prąd modzie na szalejący dziś antyklerykalizm. Tytułowa Magdalena, absolwentka konserwatorium muzycznego, przyjeżdża na wieś, aby w kościele grać na organach. Stopniowo staje się jednak obiektem niezdrowego zainteresowania miejscowej społeczności i mediów, szukających w fakcie obecności na wsi młodej organistki niezdrowej sensacji. W końcu Magdalena opuszcza wieś, zdając sobie sprawę, że swoją osobą sprowokować może konflikty między młodym księdzem a parafianami. Mimo niedostatków debiutanckiego warsztatu trzeba jednak stwierdzić, że w filmie tym udało się autorowi ukazać wrażliwość młodego pokolenia w przeżywaniu problemów moralnych i religijnych.

Ciekawostkę może stanowić fakt, że nagrodę niezależnego jury młodzieżowego dostał film „Baczyński” Kordiana Piwowarskiego (o poecie Krzysztofie Kamilu Baczyńskim), omawiany w „Idziemy” przed ekranową premierą. Świadczy to o pozytywnym nastawieniu młodych do podejmowania tematów patriotycznych.

Mirosław Winiarczyk
fot. mat. pras. 32. festiwalu "Młodzi i Film"
Idziemy nr 27 (408), 7 lipca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 19 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Przyjdź, Duchu Święty,
napełnij serca swoich wiernych
i zapal w nich ogień swojej miłości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 26-27; 16, 12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter