19 maja
niedziela
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co wiemy o aniołach?

Ocena: 5
806

fot. pexels.com

Aniołowie są nieśmiertelni. Mają rozum, wolną wolę, ale nie mają ciała. Tyle pamiętam z katechizmu. Co więcej o nich wiemy?

Aniołowie stanowią oddzielną cywilizację. Otrzymują od Boga różne duchowe misje. To także przebogaty świat ukierunkowany na adorację i miłość Boga. Cywilizacja anielska jest liczna i hierarchiczna. Aniołowie różnią się potęgą i jasnością. Święty Dionizy Areopagita opisał trzy hierarchie świata aniołów i podzielił każdą na trzy wielkie chóry. Dlatego mówimy, że jest dziewięć chórów niebieskich. Serafinowie, Cherubinowie i Trony stoją najwyżej w hierarchii. Są to aniołowie czystej kontemplacji. Władze, Moce, Panowania, pośrednia hierarchia, zwana Chórami Porządku, utrzymuje Prawa Opatrzności Bożej we wszechświecie. Księstwa, Archaniołowie, Aniołowie, z którymi my spotykamy się najczęściej, wspierają nas w walce duchowej. Każdy chór może prezentować bogactwo wewnętrznych różnic, każdy anioł jest bowiem inny. Św. Tomasz z Akwinu napisał, że różnorodność bytów anielskich zachwyca samych aniołów.

Biblia wymienia aniołów w 35 księgach. Pan Jezus ukazał nam, że aniołowie nie mają pełnego poznania przyszłości i rzeczy ostatecznych. Nie znają myśli ludzkich. Wnioskujemy, że między sobą porozumiewają się telepatycznie. Mogą oddziaływać na ludzki intelekt np. poprzez wyobrażenia, odczucia, ale muszą uszanować naszą wolność. Jedynie duchy zbuntowane próbują wpływać na naszą wolną wolę. W swoich listach św. Paweł wspomina o Tronach, Panowaniach, Zwierzchnościach i Władzach. Najbardziej poznajemy aniołów w Apokalipsie św. Jana.

Aniołowie mają wielką moc. Potrafią wytworzyć powłokę cielesną. Przypominać ona może do złudzenia ciało ludzkie, jak to kilka razy w Biblii ma miejsce. Anioł może też przybrać dowolną fantastyczną formę, np. istoty ze skrzydłami, jak cheruby i serafini.

Cudem jest anioł stróż, ochroniarz każdego człowieka. Według św. Tomasza jego wola pomagania człowiekowi jest większa, niż możemy to sobie wyobrazić. Odbija miłość Boga do nas. W Biblii widać, że działalność aniołów przepleciona jest jak warkocz z działalnością samego Boga. W aniołach stróżach nie ma wyniosłości. Są najbardziej lojalnymi przyjaciółmi, jakich mamy na drodze życia.

Dlaczego tak mało mówi się o aniołach? Bo Kościół wpadł w swoich początkach w przesadę zajmowania się aniołami. Badano np. języki i genealogie anielskie. I okazało się, że ta wiedza syci ciekawość, ale nie pomaga specjalnie duszy. Ważniejsze jest, aby z aniołami współpracować, niż ich teoretycznie rozpracować.

Idziemy nr 49/2022

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 19 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Przyjdź, Duchu Święty,
napełnij serca swoich wiernych
i zapal w nich ogień swojej miłości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 26-27; 16, 12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter