20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Historia mówi przez pokolenia

Ocena: 4.85
800

Jak opowiadać o historii, żeby zainteresować nią młodych i przekonać, że historia jest kluczem do przyszłości. Zapraszamy na panele dyskusyjne w czasie Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny.

Czy wiesz, czym jest polityka historyczna i dlaczego ma wpływ na twoje życie? Czym jest totalitaryzm, jaki wpływ na współczesną Polskę miały dwa totalitaryzmy XX wieku, „Solidarność" i transformacja ustrojowa? Jak pielęgnować dziedzictwo narodowe i w twórczy i atrakcyjny sposób prezentować je młodemu pokoleniu? Czym jest patriotyzm? Jak ma wyglądać edukacja dla pamięci w szybko zmieniającym się świecie, który żyje chwilą? Dlaczego pamięć historyczna jest tak ważna w budowaniu przyszłości?

O tym wszystkim porozmawiają znani naukowcy, społecznicy, publicyści i blogerzy w czasie debat na Kongresie Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy.

Zaproponowaliśmy opowieść o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Przestrzeń kongresowa zostanie podzielona na strefę naukową i edukacyjną.

Strefa naukowa – debaty historyczne

26 paneli dyskusyjnych poświęconych historii Polski XX wieku to okazja do rozmowy z historykami, publicystami, dziennikarzami, społecznikami, weteranami, świadkami historii i uczestnikami życia politycznego. Każdy dzień poświęcimy innej tematyce.

    13 kwietnia 2023 r. (czwartek): tematy związane z polityką pamięci oraz polityką historyczną, jak poszukiwania i identyfikacja ofiar wojen i represji, opieka nad grobami weteranów walk o wolność czy zakaz gloryfikacji totalitaryzmów. Na panelu blogerów będzie można podyskutować o tym, jak mówić, żeby zainteresować młodych historią.
    14 kwietnia 2023 r. (piątek): dyskusje związane z II wojną światową, kwestia reparacji wojennych, problematyka powojennych rozliczeń z przeszłością oraz wiedzy Zachodu na temat charakteru okupacji niemieckiej w Polsce, pomoc udzielana Żydom przez Polaków pod okupacją niemiecką, zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce czy zaangażowanie Polski w walkę z totalitaryzmami.
    15 kwietnia 2023 r. (sobota): rozmowy o „Solidarności" i jej fenomenie, transformacji ustrojowej w Polsce oraz o mechanizmach ówczesnych przemian; przekazywanie pamięci historycznej i formacja młodych pokoleń, rola organizacji polonijnych i grup rekonstruktorskich w przekazywaniu dziedzictwa narodowego.

Te i wiele innych wydarzeń, edukacyjnych i naukowych, gale, festiwal filmowy, strefa nowych technologii, wystawy multimedialne, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy w czasie Kongresu Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy! Szczegółowy plan wydarzenia:  https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Szczęśliwa Dziewico, która porodziłaś Pana, błogosławiona Matko Kościoła,
Ty strzeżesz w nas Ducha Twojego Syna, Jezusa Chrystusa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter