20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Neapolu do Wielkiego Brata

Ocena: 0
1717
W „Reality” widać wyraźne wpływy oryginalnego nurtu klasycznej komedii „po włosku” z lat 50. i 60. XX wieku, przeżywającej wówczas swój wielki rozkwit. Widoczny jest tu także powrót do tradycji włoskiego neorealizmu – filmów Rosselliniego, De Siki, Pasoliniego i innych twórców.

Ponieważ akcja „Reality” rozgrywa się we współczesnym Neapolu, w filmie mocno obecny jest obyczajowy koloryt neapolitański. Zresztą główną rolę Luciana, faceta żyjącego z handlu rybami i drobnych przekrętów, gra autentyczny kryminalista. Nadaje to filmowi dodatkowy walor autentyzmu, jak było niegdyś w przypadku utworów neorealistycznych, których przykładem są „Złodzieje rowerów”. Bohater filmu, Luciano, pewnego razu postanawia wystąpić w kolejnej edycji telewizyjnego programu „Big Brother”. W tym celu wraz z żoną i dziećmi wyjeżdża na wstępne przesłuchanie. Od tego momentu wpada w zupełny amok, zaczyna przebywać w jakiejś wirtualnej rzeczywistości. Marzenia, będące skutkiem presji telewizji, bierze za rzeczywistość i za wszelką cenę chce dostać się do domu Wielkiego Brata. Jest naiwny jak dziecko, oszukuje jak Pinokio, zaś z drugiej strony fanatycznie prze do występów w wymarzonym programie. Wypychany drzwiami wraca lufcikiem…

Autor filmu w oczywisty sposób zderza tu historyczny i kulturowy mit Neapolu z jego współczesną parodią telewizyjną. Satyra na destrukcyjny wpływ telewizji pomieszana została z ciekawymi obserwacjami obyczajowymi z życia ubogiej dzielnicy Neapolu. Film Garronego nie jest jedynym przykładem powrotu kina włoskiego do tradycji realistycznych. Na ostatnim przeglądzie filmów włoskich w kinie Muranów oglądaliśmy kilka utworów współczesnych tego nurtu, m.in. publicystyczną „Śpiąca królewnę” i komediodramat „Wódz i bocian”.

„Reality”, Włochy, 2012. Reżyseria – Matteo Garrone.
Wykonawcy: Amiello Arena, Loredana Simidi, Nando Paone, Nello Iorio i inni.
Dystrybucja – Alter Ego Picture.

Mirosław Winiarczyk
fot. Alter Ego Picture
Idziemy nr 18 (399), 5 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Szczęśliwa Dziewico, która porodziłaś Pana, błogosławiona Matko Kościoła,
Ty strzeżesz w nas Ducha Twojego Syna, Jezusa Chrystusa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter